Ako vytvoriť vlastné web stránky

Čo je potrebné pre vytvorenie vlastných web stránok? To je otázka, ktorú veľmi často dostávame od našich zákazníkov. Odpoveď sa dá zhrnúť do troch bodov.

Potrebujete:

Doména.

Doména je názov/adresa stránok pod ktorým ich chcete prezentovať. V našom prípade to je napríklad "pmsoftservis.sk". Ako názov môžete použiť naozaj čokoľvek, teda čokoľvek čo neodporuje dobrým mravom a hlavne čo nepoužil už niekto iný. Pravidlom však je, že by to malo byť niečo stručné, výstižné vzhľadom k obsahu stránok a hlavne ľahko zapamätateľné. Koncovka názvu domény (v našom prípade napríklad .sk) je tiež voliteľná ale už si ju nemôžete vymyslieť sami - musíte si vybrať zo zoznamu ktorý nájdete u každého registrátora domén. Možnosti sú naozaj bohaté. Podľa Vami zvolenej koncovky názvu domény sa stanovuje aj ročný poplatok za registráciu domény. Napríklad za doménu s koncovkou .sk zaplatíte ročný poplatok cca 8€ ale za .auto to už bude mastných 2000€. Registrácia domény znamená jej rezervácia na predplatené obdobie a jej zápis na DNS servery (DNS - Domain Name Server), ktoré sa starajú o presmerovanie na Vaše stránky. Ako určite viete celé prostredie internetu je založené na IP adresách. IP adresa je kombinácia čísiel s určitou logikou a každé zariadenie pripojené do internetu dostáva svoju vlastnú a jedinečnú IP adresu. Pre ľudí je však jednoduchšie pamätať si názov a nie nejakú kombináciu čísiel a preto boli vymyslené DNS servery, ktoré sa o tento preklad z názvu na konkrétnu IP adresu starajú. Keď teda niekto zadá do vyhľadávača názov Vašej domény www.vasadomena.xy tak DNS servery sa postarajú o jej preklad na prislušnú IP adresu a presmerujú požiadavku na server s Vašími web stránkami. S tým súvisí ďaľší bod - webhosting.

www.

Webhosting.

Doménu teda už máte. Aby však DNS servery mohli vykonať presmerovanie potrebujete miesto kde budú Vaše web stránky fyzicky uložené. A na to slúži webhosting. Webhosting je služba, ktorá Vám za poplatok umožní mať uložené Vaše web stránky na webhostingovom serveri. A práve na tento server presmerujú DNS servery príslušné poťiadavky súvisiace s Vašimi web stránkami. Služba webhostingu je takisto škálovaná. Podľa Vašich požiadaviek respektíve reálnych potrieb Vašich web stránok sú za poplatok sprístupňované jednotlivé možnosti/služby webhostingu. Pre zjednodušenie poskytovatelia webhostingu majú v ponuke jednotlivé balíčky webhostingu s rôznymi možnosťami. Tieto balíčky sú podrobne komentované takže aj neprofesionál by si mal vedieť vybrať. Cena za webhosting začína už na veľmi zaujímavej čiastke 1€/mesiac. Súčasťou webhostingu je aj poštový doménový kôš - takže získavate možnosť prevádzkovať e-mail adresy v tvare @vasadomena.xy. Nastavenie služieb Vášho webhostingu ako aj vytváranie a správa e-mail adries sa vykonáva cez redakčný systém daného webhostingu ku ktorému dostávate automaticky prístup.

Web stránky.

Doména a webhosting sú zásadné prostriedky internetovej komunikácie a prezentácie ale sami o sebe nič nezobrazujú. O obsah ktorý chcete prezentovať sa musíte postarať sami. Máte dve možnosti. Môžete si ho vytvoriť sami alebo si ho dať vytvoriť profesionálom. Oboje má svoje výhody aj nevýhody.
Vytvorenie stránok vlastnými silami.
Ak ovládate programovanie web stránok je to jednoznačná voľba. Ak ste laik a nič o tejto problematike neviete musíte vynaložiť určité úsilie a čas aby ste dosiahli cieľ. V prvom rade si musíte naštudovať aspoň základné princípy aby ste vedeli čo kde a ako urobiť. Dnes už existuje pomerne veľa možností ako si vytvoriť web stránky bez potreby znalostí programovania. Existujú bezplatné online generátory kde len preklikávaním ponúk a možností, vpisovaním textov a výberom obrázkov postupne vytvoríte cieľové web stránky. Je to síce zadarmo ale možnosti sú limitované a nevyhnete sa šablónovitosti. Vyššou triedou sú rôzne frameworky ako napríklad WordPress, Joomla, Drupal alebo pre e-shopy PrestaShop. Majú robustný redakčný systém pomocou ktorého si ich upravíte podľa vlastných predstáv. Oproti online generátorom majú oveľa viac možností ale určitej šablónovitosti sa opäť nevyhnete. Všetky tieto prostriedky však majú jednu podstatnú nevýhodu. Ich zdrojový kód je verejne dostupný a teda ich bezpečnosť nie je zaručená. Existuje veľa injektorov ktoré ich dokážu zneužiť/poškodiť.
Profesionálne vytvorenie stránok.
Evidentná nevýhoda je to že to stojí peniaze. Ale za svoje peniaze by ste mali dostať jedinečný kód a výsledný vzhľad a možnosti stránok presne podľa Vašich predstáv. Na Vás ostane len dodať vývojárom základné obsahové texty a obrázky.

Stále máte nejasnoti alebo potrebujete s niečim pomôcť?
Kontaktujte nás!

Naše stránky i doména sú na serveroch slovenskej firmy WebHouse.